Cesta k podnikatelskému úvěru je trnitá

Podnikáte a potřebujete pro rozjezd vašeho projektu větší finanční obnos? Pravděpodobně budete potřebovat tzv. podnikatelský úvěr. Podobně jako u fyzických osob, které nepodnikají si může vzít i podnikatel nebo živnostník půjčku u bankovní organizace. Tyto půjčky jsou ale podmíněny tím, že subjekt musí mít přidělené IČO společně s oprávněním podnikat na území České republiky.

Druhy podnikatelských úvěrů

Pokud se budeme zabývat těmito úvěry, lze je rozdělit do tří kategorií:

  • Investiční úvěry,
  • Provozní úvěry,
  • Úvěr se zárukou Evropského investičního fondu.

Investiční úvěry

Tyto úvěry složí podnikatelům k tomu, aby mohli investovat a rozšiřovat své podnikání a tím generovat větší zisk. Prakticky se jedná o inovace ve formě nákupu technologií, linek nebo výstavba nových budov. Doba splatnosti je u investičních úvěrů vždy delší, pohybuje se v průměru kolem 22 let.

Provozní úvěry

Tento druh podnikatelského úvěru je určen pro nákup materiálu, zboží nebo samotný provoz výrobní linky. U těchto úvěrů se ve většině případů nepožaduje ručení majetkem.

Úvěr se zárukou Evropského investičního fondu

Pokud je vaše firma zařazena do skupiny středních a malých podniků, zároveň nezaměstnává více, než 250 zaměstnanců a její roční obrat nepřesahuje hranici 1,3 mld. korun, tak můžete požádat o speciální úvěr se zárukou Evropského investičního fondu.

Obtíže při vyřizování podnikatelského úvěru

Jakékoliv žádání o peníze představuje značný problém, je tedy potřeba se obrnit značnou trpělivostí a zkusit to u více bank najednou. Musíte však počítat s tím, že banky si vás pořádně "proklepnou", aby měly jistotu, že své peníze a úroky dostanou zpět.

  1. První aspektem, která vás může distancovat od peněz banky je špatná platební morálka v minulosti nebo nedokonalý podnikatelský plán. Snažte se tedy platit své závazky včas a řádně, protože toto jsou první věci, které banky kontrolují, než vám udělí úvěr.
  2. Podnikatelské úvěry patří mezi "top" bankovní produkty, proto jej můžete najít téměř v každé z českých bankovních institucí. Tyto instituce se snaží pomáhat zejména malých a středním firmám, kteří potřebují překlenout dobu, než je jim zaplacena faktura od odběratele.
  3. Zajištění úvěru je nezbytností, tento aspektem velmi často maří nebo výrazně prodlužuje celý proces udělení úvěru podnikateli. Zajištěné úvěry mají banky v oblibě, výměno za to klientovi nabízejí rychlejší sjednání a lepší úrok. Nejlepší zástavou je byt v lukrativní lokalitě.
  4. Banky před schválením podnikatelského úvěru velmi často lustrují aktiva. Ty se dělí na dlouhodobý majetek a oběžný majetek. Zájem bank o aktiva je jednoduchý, protože v případě špatné platební morálky se banky "zahojí" třeba na nemovitosti nebo výrobní lince.

Proces schvalování podnikatelského úvěru

Pokud jako podnikatel žádáte o úvěr, musíte počítat s tím, že se jedná o zdlouhavý proces, kde vás čeká:

  • Vyplnění žádosti,
  • Předložení dokumentů,
  • Verifikování předložených dokumentů,
  • Schválení/Neschválení úvěru,
  • Vyhotovení smluv a její podpis,
  • Čerpání podnikatelského úvěru.

 


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4