3D rentgeny si nacházejí cestu do zubních ordinací

Stomatologie se vyvíjí a tak se stále častěji setkáváme v ordinacích zubařů s modernějšími pomůckami, které lépe diagnostiku například zubní kazy nebo změny v kosti. Takový případ je dentista, který svým pacientům navrací plnohodnotný život pomocí fixních náhrad, přesnost vyhotovení se tady pohybuje v desetinách milimetrů! Co ovšem zubařům napomůže, aby jejich práce byla přesná? Přece mikroskop a rentgen.

3D rentgen technologie CBCT

Princip technologie CBCT je mírně odlišný od klasického CT. Paprsky jsou vysílány ve tvaru kužele a následně snímány větším čtvercovým nebo obdélníkovým detektorem. Postačuje tedy, aby rentgenka oběhla okolo snímaného objektu pouze jednou. Tím došlo k několikanásobnému (podle výrobců až 50násobnému) snížení zatížení pacientů rentgenovými paprsky, vyšetření je rychlejší a má lepší rozlišitelnost. Tato technologie se začala využívat polovině 90. Let.

Takže tento 3D rentgen pro zubaře je zařízení, jehož hlavní funkcí je vytvoření 3D zobrazení snímkované oblasti. To umožňuje mnohem detailnější prostorové vidění, které pouhé 2D zobrazení nemůže nabídnout.

OPG snímek zachycuje:

  • kostní tkáň obou čelistí
  • čelistní dutiny
  • dutiny nosní
  • čelistní klouby

Před pořízením buď mikroskopu nebo CBCT rentgenu je velmi důležité si uvědomit, že se jedná o značné investice, nicméně se jedná o nástroje, který rozšíří rozsah poskytovaných výkonů, zpřesní je a ve výsledku ulehčí práci!

Mikroskop

Podívejme se nejprve na stomatologický mikroskop jako takový a poté na konkrétní využití ve stomatologii. Některé zdroje hovoří, že první mikroskop sestavil nějaký pan Janssen již v roce 1590. O 20 let později se této konstrukce dokonce ujal Galileo Galilei, nicméně valných úspěchů dosáhl až holandský vědec Leeuwenhoek, který mikroskop sestavil až v roce 1676. Bohužel to stále ještě nic převratného neznamalo, až do roku 1665, kdy se toho ujal britský geolog Hooka, kdy ve svém díle Micrographia popsal konstrukci mikroskopu s odděleným objektivem, okulárem a osvětlovacím zařízením.

První použití mikroskopu ve stomatologii se datuje někdy kolem 80. let, kdy byl upraven ORL mikroskop. Tato zařízení najdou největší použití v endodoncii a protetice, nicméně jejich použití je žádoucí například k prevenci nebo chirurgickým zákrokům.

Mikroskop se skládá z:

  • okuláru
  • revolverového měniče zvětšení,
  • objektivu,
  • zdroje světla,
  • dodatkového příslušenství (záznamové zařízení + asistentský okulár)

Každý stomatolog by měl velmi dobře zvážit jestli je na mikroskop připravený a hlavně zda mu bude pomocníkem a jeho používání v praxi bude ergonomicky příjemné. Pokud je Vás dentista mladší, zajisté jste poznali, že základní polohou při ošetření pacienta s použitím operačního mikroskopu je ležící pacient a sedící lékař.
Jaké osvětlení použít?


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4